Kalbin Elektriksel Sistemi
Kalbin Elektriksel Sistemi

Kalbin içinde yaygın bir sinir ağı şeklinde özel bir ileti sistemi mevcuttur. Kalp kasılması  sağ atriyumun üst kısmında yer alan ve adına sinüs düğümü denen bir hücre grubunun çıkarttığı elektriksel uyarılar ile başlar. Buradaki hücreler, sürekli olarak uyarı üretirler ve kalbin kasılmasında önemli rol üstlenirler. Sinüs düğümünden çıkan uyarıların sıklığı vücudun ihtiyacı ile orantılı olarak artıp azalır. Yani egzersiz halindeki bir insanın kalbinin hızlı atmasının sebebi sinüs düğümündeki hücrelerin daha sık aralıklarla uyarı çıkartmasıdır. Sinüs düğümünden çıkan uyarılar her iki atriyuma yayılarak atriyumların kasılmasını sağlarlar.

Bu sırada ventriküller gevşemiş durumdadır. Bu uyarılar sağ atriyum ile ventrikül bileşkesinde bulunan ve atriyoventriküler düğüm adı verilen bölgeye de ulaşırlar. Atriyoventriküler düğüm ve bunun devamındaki His demeti atriyumlar ile ventriküller arasındaki tek elektriksel bağlantıdır. Atriyoventriküler düğüme gelen uyarı burada bir süre bekletilir ve daha sonra ventriküle geçişine izin verilir. Daha sonra özelleşmiş ileti yolları ile her iki ventrikülde kasılma başlar. Atriyoventriküler düğümdeki bu gecikme, ventriküllerin, atriyumların kasılması sonlandıktan sonra ve ventriküllere doluş tamamlandıktan sonra kasılmasını sağlamaya yarar. Böylece kalp atışlarından maksimum etkinlik sağlanır. Ayrıca atriyoventriküler düğüm atriyumlardan belirli bir hızın üstünde gelen uyarıların ventriküllere geçişini engelleyerek bir filtre işlevi de üstlenir. Kalbin burada bahsedildiği gibi normal çalışmasına “sinüs ritmi” adı verilir. Çeşitli durumlarda kalbin bu ritmin dışındaki ritimde çalışması durumu ritm bozuklukları ya da aritmiler olarak adlandırılır.

 
 

Atriyal Fibrilasyon Hakkında Bilgiler Kategorisindeki Diğer Başlıklar:
 
- Kalbin Normal Çalışması
- Kalbin Elektriksel Sistemi
- Atriyal Fibrilasyon Nedir?
- Atriyal Fibrilasyon Kimlerde Görülür?
- Atriyal Fibrilasyon Tipleri
- Atriyal Fibrilasyonda Yakınmalar
- Atriyal Fibrilasyonun Riskleri
- Nasıl Teşhis Edilir?
- Nasıl Değerlendirilir?
- Atriyal Fibrilasyonda Tedavi Prensipleri
- Atriyal Fibrilasyonda İlaç Dışı Tedaviler
 
AF İçin Eylem - Hasta Materyali
Dokümanlar için tıklayınız...
AF Türkiye Profili
Dokümanlar için tıklayınız...
AF Yol Haritası ve Avrupa Atlası
Dokümanlar için tıklayınız...
Atriyal Fibrilasyon Derneği
İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, basılıp çoğaltılamaz. © 2009